Badania ginekologiczne – kobiecość pod kontrolą

badania ginekologiczne
Online Marketing z Unsplash
Ginekolog to lekarz, który towarzyszy kobiecie właściwie przez całe życie – począwszy od okresu dojrzewania, przez młodość, czas planowania ciąży i rodzicielstwo, aż po dojrzałość, menopauzę i czas już po przekwitaniu. Podpowiadamy, o jakich badaniach należy pamiętać, by przez długie lata cieszyć się dobrym zdrowiem intymnym.

Z tekstu dowiesz się:

  • kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u ginekologa,
  • czym jest cytologia,
  • co ma wspólnego wirus HPV z rakiem szyjki macicy,
  • na czym polega badanie ultrasonograficzne ginekologiczne ,
  • czym są badania genetyczne w kierunku raka jajnika i piersi.

Sieć placówek Enel-Med oferuje kobietom w każdym wieku kompleksowe konsultacje ginekologiczne. Podczas badania pacjentki otrzymują profesjonalną pomoc doświadczonych i wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

Pierwsza wizyta u ginekologa

Nastolatka powinna po raz pierwszy pojawić się u ginekologa między 16 a 18 rokiem życia. Lekarz oceni wówczas prawidłowość rozwoju płciowego pacjentki oraz przebieg cyklu miesiączkowego. Podczas wizyty może również porozmawiać z nią o fizjologii żeńskiego układu płciowego czy seksualności – oczywiście biorąc pod uwagę wiek nastolatki.

Uwaga! Wizyta osoby małoletniej u ginekologa powinna odbywać się w obecności przedstawiciela ustawowego lub faktycznego opiekuna.

Kolejne wizyty u ginekologa należy odbyć przed planowanym rozpoczęciem współżycia seksualnego, a później – jeśli oczywiście nie dzieje się nic niepokojącego – co najmniej raz w roku.

Podczas takiej konsultacji lekarz przeprowadza z pacjentką wywiad, wykonuje badanie ogólne, a także w razie potrzeby może zaproponować przezpochwowe   badania ginekologiczne.

Badania cytologiczne – kiedy?

Jednym z badań ginekologicznych, które powinny wykonywać kobiety 2–3 lata po inicjacji seksualnej, jest cytologia. Polega ona na lekkim rozszerzeniu wejścia do pochwy przy pomocy wziernika oraz pobraniu specjalną jednorazową szczoteczką próbki komórek nabłonka z szyjki macicy. Ich analiza laboratoryjna pozwala wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy.  Cytologia jest bezpieczną, bezbolesną i skuteczną metodą profilaktyki raka szyjki macicy, zalecaną każdej dojrzałej płciowo kobiecie.

Profilaktyka i diagnostyka HPV

Drobnoustrojami, które mają olbrzymi wpływ na zdrowie intymne kobiet, są wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV). Rodzina obejmuje ponad 100 różnych typów wirusa. Dowiedziono, że objawy wirusa HPV to nie tylko tworzące się w okolicach płciowych kobiet nieestetyczne brodawki (tzw. kłykciny kończyste). Zakażenie wirusem HPV znacznie zwiększa też ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy. Bardzo ważnym elementem profilaktyki onkologicznej w tym zakresie są szczepienia przeciw wirusowi HPV, które można wykonywać już u dziewczynek przed rozpoczęciem miesiączkowania, a także u nastolatek oraz młodych i dojrzałych kobiet.

Badanie ginekologiczne    USG

Badaniem ginekologicznym zalecanym kobietom w różnym wieku jest także USG ginekologiczne.   Może to być USG dopochwowe,   wykonywane przy pomocy specjalnej sondy waginalnej, lub USG przezodbytnicze, wykonywane m.in. u pacjentek z zachowaną błoną dziewiczą, po wycięciu pochwy (do oceny narządów miednicy mniejszej) czy przy diagnostyce guzów zaotrzewnowych. Dzięki USG ginekologicznemu   lekarz może ocenić budowę i stan trzonu macicy wraz z oceną błony śluzowej macicy, a także jajników.

Badania genetyczne w kierunku raka jajnika i piersi

W ostatnich latach udowodniono, że podwyższone ryzyko zachorowania na raka jajnika oraz piersi jest powiązane z występowaniem u kobiet pewnych określonych mutacji genetycznych, przy czym niektóre zmiany predysponują do rozwoju raka w większym, a inne – w mniejszym stopniu. Dlatego pacjentki z rodzin, w których występowały przypadki raka jajnika i/lub piersi, mogą rozważyć wykonanie specjalnych badań genetycznych. Pozwalają one zdiagnozować obecność konkretnych mutacji i dzięki temu – dobrać zindywidualizowane metody profilaktyki. Badanie wykonuje się na materiale DNA wyizolowanym z próbki krwi.

Konsultacje ginekologiczne to niezbędny element kompleksowej opieki zdrowotnej każdej kobiety. Regularne badania w wielu przypadkach pozwalają na wczesnym etapie wykryć różne groźne choroby, a dzięki temu wizyta u ginekologa może nawet uratować życie.

PODZIEL SIĘ: