Nietrzymanie moczu po porodzie

nietrzymanie moczu po porodzie
Jonathan Borba z Unsplash

Ciąża i poród to szczególny czas w życiu kobiety. Wiąże się on z radosnym oczekiwaniem i powitaniem na świecie nowego członka rodziny, ale niestety także z pewnymi kłopotliwymi przypadłościami. Jedną z nich jest nietrzymanie moczu. Dowiedz się, jakie są przyczyny nietrzymania moczu w czasie ciąży i po porodzie i w jaki sposób radzić sobie z tym problemem.

Nietrzymanie moczu po porodzie – dlaczego się pojawia?

Nietrzymanie moczu po porodzie to problem wielu młodych mam. Jest on nadal postrzegany jako wstydliwy, a niepotrzebnie. Warto jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza, który dobierze odpowiedni sposób postępowania.

Najczęstszym powodem nietrzymania moczu po porodzie jest osłabienie mięśni Kegla. Dochodzi do niego podczas ciąży w wyniku oddziaływania hormonów ciążowych. Zmiany hormonalne mają na celu przygotowanie organizmu kobiety do porodu, naturalnie więc osłabiana jest siła tych mięśni, które mogłyby utrudniać akcję porodową. Mięśnie dna miednicy rozluźniają się, czego efektem jest niestety niekontrolowane popuszczanie moczu – to właśnie one odpowiadają za możliwość wstrzymania strumienia moczu. Po porodzie mięśnie Kegla nie wracają automatycznie do stanu sprzed ciąży, trzeba im w tym pomóc.

Po porodzie wiele pań ma też problem z nadreaktywnością pęcherza, co przyczynia się do naglącego nietrzymania moczu, czyli potrzeby natychmiastowego jego oddania, gdy pojawi się uczucie ucisku na pęcherz. Ta postać nietrzymania moczu rozwija się podczas ciąży, kiedy ruchy dziecka oraz powiększona macica powodują ucisk na organy wewnętrzne, w tym na pęcherz moczowy. Po porodzie może być on nadal bardziej wrażliwy.

Nietrzymanie moczu po porodzie – jak sobie z nim radzić?

Z nietrzymaniem moczu po porodzie jak najbardziej można sobie poradzić. Doraźnie zaleca się stosowanie środków higienicznych takich jak podpaski czy majtki chłonne TENA. Na noc i przy bardziej nasilonym nietrzymaniu moczu można zastosować pampersy dla dorosłych lub pieluchomajtki TENA. Produkty te są refundowane na NFZ. Wszystkie środki higieniczne na nietrzymanie moczu TENA mają skuteczny system zabezpieczający przed wilgocią i przeciekaniem, chronią też przed powstawaniem przykrego zapachu. To duży komfort dla młodej mamy borykającej się z nietrzymaniem moczu.

Czy nietrzymanie moczu po porodzie można leczyć?

Nietrzymanie moczu po porodzie można skutecznie leczyć. Warto jak najwcześniej zasięgnąć porady lekarza, który przepisze doraźne środki higieniczne na receptę oraz dobierze odpowiednią metodę leczenia. Możliwe jest operacyjne leczenie nietrzymania moczu, ale w większości przypadków po porodzie wystarczy trening mięśni Kegla. Kiedy mięśnie dna miednicy się wzmocnią, problem z niekontrolowanym popuszczaniem moczu podczas czynności powodujących wysiłek i napięcie mięśni brzucha powinien samoistnie zniknąć.

Naglące nietrzymanie moczu można leczyć farmakologicznie (jeśli spowodowane jest np. stanem zapalnym pęcherza) oraz przez trening mający na celu zmniejszenie wrażliwości pęcherza.

PODZIEL SIĘ: