Plastyka tylnej sciany pochwy

Korekcja pochwy, czyli jej plastyka pozwala zmienić zarówno jej wielkość, jak i wewnętrzną szerokość. Do operacji na ogół skłania kobiety przebyty poród naturalny, który powoduje nieodwracalne zmiany w kształcie waginy. Oczywiście, można starać się przywrócić mięśniom dna miednicy oraz pochwie dawną sprawność przy pomocy ćwiczeń, jednak proces ten wymaga dużych nakładów czasu i wysiłku. Ponad to efekt nie jest gwarantowany. Jeśli chodzi o plastykę tylnej ściany pochwy, pozwala ona dopasować jej rozmiar do osobistych preferencji kobiety. W szczególnych wypadkach wycina się blizny po pęknięciach. Rozległość zabiegu jest zależna od życzeń pacjentki.
W przypadku wrodzonych wad rozwojowych w większości przypadków korekcja chirurgiczna jest możliwa i daje dobre efekty. Najczęściej dotyczy to usuwania różnego rodzaju przegród utrudniających współżycie. Przegrody mogą być poprzeczne lub podłużne. Ich usunięcie wymaga nacięcia w połowie szerokości a następnie zamknięcia naczyń i zszyciu ścian z jednoczesnym usunięciem nadmiaru tkanek.Przez zabiegiem należy wykonać wszelkie niezbędne badania oraz odbyć wizytę konsultacyjną, podczas której omówiona zostanie cała procedura, spodziewane efekty oraz ewentualne skutki uboczne zabiegu. Jeśli korekcja dotyczy kobiet w wieku okołomenopauzalnym konieczne jest wcześniejsze zastosowanie estrogenów (miejscowe). Plastykę pochwy wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu zewnątrzoponowym lub miejscowym (dożylnym). Czas zabiegu wynosi około 60 – 90 minut. Podczas operacji kształt pochwy jest chirurgicznie profilowany. Usuwa się zarówno nadmiar śluzówki, jak i mięśniówki.
Natomiast przy wrodzonych wadach (najczęściej różnego rodzaju przegrodach – poziomych lub pionowych) zabieg także polega na usunięciu nadmiaru tkanki. Końcowym etapem zabiegu jest plastyka krocza, najczęściej z zastosowaniem rozpuszczalnych szwów. Poczucie dyskomfortu, związane z obrzękiem oraz bólem może utrzymywać się około tygodnia, natomiast przez około 6 – 8 tygodni wskazane jest unikanie współżycia.

PODZIEL SIĘ: