Open Medical

Program rehabilitacji prowadzonej przez specjalistów Open Medical w Krakowie pozwoli na odzyskanie pełnej lub częściowej kontroli nad funkcją pęcherza – a więc swobody i lepszego samopoczucia na co dzień! Celem działań rehabilitacyjnych jest wzmocnienie mięśni dna miednicy, poprawa ukrwienia i regeneracja unerwienia dolnych dróg moczowych, które umożliwiają pełen lub częściowy powrót do sprawności.

Postępowanie fizjoterapeutyczne obejmuje:

  • Ćwiczenia. W czasie rehabilitacji w gabinecie, terapeuta zaleca ćwiczenia izometryczne i synergistyczne odpowiednich grup mięśni, stymulując je do właściwej pracy. Ćwiczenia wykonywane przez pacjenta pod okiem specjalisty pomagają przywrócić kontrolę i czucie dna miednicy, poprawiają napięcie mięśniowe i przywracają funkcje narządów w tej okolicy.

  • 146a93fd_largeĆwiczenia z wykorzystaniem biofeedbacku. Biofeedback, czyli metoda biologicznego sprzężenia zwrotnego polega na świadomym treningu czynności pozostających wcześniej poza celową kontrolą. W przypadku problemów z funkcjonowaniem układu moczowo-płciowego, oznacza to naukę świadomego kurczenia i relaksacji mięśni dna miednicy. W Open Medical dysponujemy aparaturą umożliwiającą odbiór (poprzez czujniki EMG) sygnałów świadczących o sile pracy właściwych mięśni. Informacje te mają wartość treningową (przekazywane na bieżąco w postaci obrazu motywują do wydajnej pracy) oraz diagnostyczną (pozwalają monitorować skuteczność terapii). Biofeedback to metoda leczenia NTM umożliwiająca prowadzenie treningu wzmacniającego mięśnie dna miednicy, przy jednoczesnym utrzymaniu minimalnego napięcia współpracujących z nimi mięśni brzucha. Jest to podstawowy cel terapeutyczny osób z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Kontrola obu parametrów – napięcia mięśni brzucha i mięśni dna miednicy jest również ważna dla pacjentów z czynnościową przeszkodą w odpływie moczu Wówczas pożądanym efektem terapii jest umiejętność świadomego rozluźnienia mięśnia zwieracza cewki. W czasie sesji pacjent ma możliwość obserwacji zapisu EMG ćwiczonych mięśni. Trening jest urozmaicony przez wprowadzenie prostych gier – utrzymanie napięcia mięśni na pożądanym poziomie warunkuje wykonanie zadania, np. poprowadzenie linii zgodnie z wykresem, zmianę kształtu obrazu, uzupełnienie puzzli itp. Biofeedback to bezpieczny sposób rehabilitacji, pozbawiony jakichkolwiek działań ubocznych. Można go stosować jako leczenie główne lub łączyć z innymi formami postępowania leczniczego.

  • Elektrostymulacja nerwowo-mięśniowa (EMS). Za pomocą podobnej elektrody jak do ćwiczeń z wykorzystaniem EMG, jest możliwa elektrostymulacja mięśni dna miednicy. Oznacza ona sztuczne wywoływanie skurczów mięśni za pomocą impulsu elektrycznego doprowadzonego z zewnątrz (przez elektrodę). Wymuszona w ten sposób, intensywna praca jest dawkowana z odpowiednim natężeniem i przerywana fazami relaksacji.

  • Pessaria, ciężarki. Pessaria to krążki zakładane na stałe przez lekarza, pomagające utrzymać narządy rodne w odpowiednim położeniu. Stosowanie ciężarków jest natomiast aktywną formą ćwiczeń. Metoda polega na próbach utrzymania wewnątrz pochwy stożka lub kulki o coraz większym ciężarze (od 5 do 80 g). Stosuje się ją raz lub dwa razy dziennie przez ok. 20 minut.

Zapraszamy!

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt. Istnieje możliwość umówienia się na bezpłatną rozmowę telefoniczną z naszym specjalistą, które wyjaśni wątpliwości związane z problemami nietrzymania moczu oraz przybliży szczegóły terapii.

OPEN MEDICAL
Ul.Gęsia 22A
31-535 Kraków
Tel. 12 342 81 80
info@openmedical.pl

PODZIEL SIĘ: