Ginekologia estetyczna – wstydliwy problem czy ratunek?
W Twoim życiu od dawna nie było żadnego mężczyzny? Odrzucasz szansę na miłość z obawy przed ujawnieniem wstydliwego problemu? Jeśli myśl o zbliżeniu fizycznym napawa Cię lękiem przed ośmieszeniem, pomóc może zabieg labioplastyki lub waginoplastyki.
Często kobiety zmagające się z nieatrakcyjnym wyglądem miejsc intymnych nie potrafią zapomnieć o defekcie, który towarzyszy im w każdej chwili życia. Zdarza się, że wada pochwy jest na tyle poważna, że operacja jest niezbędna. Jednak nie wszystkie wady niosą ze sobą konieczność operacji. Niektóre z nich nie stanowią utrudnienia w życiu kobiety, jednak pacjentki decydują się na nie ze względu na większą estetykę miejsc intymnych.
Temat przybliży rozmowa z doktorem Leszkiem Czekańskim – ginekologiem z Radomskiego Centrum Ginekologiczno – Położniczego, który wykonuje zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej.
Z jakimi problemami estetycznymi zmagają się pacjentki ginekologiczne?
– Problemy są różne, kobiety narzekają na zbyt małe lub wystające wargi mniejsze, zbyt mięsiste lub płaskie wargi większe. Z wszystkimi tymi defektami można uporać się za pomocą operacji plastycznych pochwy, wykonywanych obecnie w klinikach ginekologii estetyczej.
Jaka jest najczęstsza motywacja kobiet korzystających z zabiegów ginekologii estetycznej?
– Najczęściej wady powodują u Pań skrępowanie w relacjach damsko-męskich, ale mamy także pacjentki, które potrzebują pomocy po porodzie. W większości to panie zmagające się z tzw. luźną pochwą, która okazuje się problematyczna podczas stosunków seksualnych i zdecydowanie pogarsza doznania. Zabieg zmniejszenia pochwy polega na wycięciu fragmentu pochwy oraz ponownym jej zszyciu i nie jest zbyt skomplikowany. Może natomiast znacząco polepszyć jakość zbliżeń, poprawić komfort psychiczny kobiety, a co się z tym wiąże, jakość jej życia.
Jakie zabiegi obejmuje ginekologia estetyczna?
– Do najczęstszych operacji plastycznych krocza należy zmniejszenie warg mniejszych (wewnętrznych), które wystają poza wargi większe (zewnętrzne). Zabieg ten polega na usunięciu nadmiaru skóry i przeważnie nie pozostawia żadnego śladu po przeprowadzonej operacji. Dla wielu kobiet wystające wargi mniejsze stanowią poważną barierę w stosunkach seksualnych, jednak zdania panów w tym temacie są podzielone. Do zabiegów z zakresu chirurgii (ginekologii) plastycznej możemy zaliczyć m.in. liposukcję wzgórka łonowego polegająca na odciągnięciu z niego nadmiaru tłuszczu lub powiększenie warg zewnętrznych poprzez wstrzyknięcie w nie naturalnego tłuszczu.
Kiedy najlepiej wykonać plastykę krocza?
– Najlepiej zaplanować zabieg na czas urlopu lub mniej wymagających zadań, bo choć operacja najczęściej nie wymaga dłuższego niż 1 dzień pobytu w klinice, to pacjentka przez kilka następnych dni nie powinna wstawać z łóżka, by nie zniwelować efektów pracy lekarzy i nie przysporzyć sobie niepotrzebnego bólu.
Niezależnie od tego jak wyglądają wargi sromowe pacjentki, w większości przypadków jest to zupełnie normalne i zdrowe. Najczęstszą motywacją decydującą o poddaniu się zabiegowi jest estetyka. Kobiety obawiają się krytyki ze strony partnera, tego, że będzie postrzegał je jako mało seksowne lub nawet oszpecone. Myśl o nieatrakcyjnym wyglądzie miejsc intymnych do tego stopnia przeszkadza im w życiu, że rezygnują ze zbliżeń, a jeśli już do nich dochodzi, nie potrafią skupić się na przyjemności i traktują je jak przykry obowiązek, który powinien się jak najszybciej skończyć. Unikanie stosunków seksualnych może prowadzić do oziębłych relacji z partnerem i zaważyć na przyszłości związku. Dlatego ginekologia estetyczna jest dla wielu pacjentek jedyną szansą na odzyskanie kobiecości we własnych oczach.
Artykuł sponsorowany