Zbyt długie wargi sromowe czy kwalifikują się do zabiegu ginekologii estetycznej?
Jeśli chodzi o operacje z zakresu ginekologicznej chirurgii plastycznej, to mają one na celu nie tylko podniesienie estetyki narządów płciowych, ale również poprawę jakości życia pacjentek. Zabiegi często dotyczą warg sromowych – redukcji ich rozmiaru, zmiany kształtu, likwidacji deformacji, czy wypełnienia zaniku. Przerośnięte wargi sromowe są nie tylko problemem estetycznym. Często to także przyczyna dyskomfortu oraz dolegliwości bólowych towarzyszących tak aktywności ruchowej, jak i seksualnej. Ponad to z przerostem tej części intymnej wiążą się nawracające stany zapalne a także trudności w utrzymaniu higieny na odpowiednim poziomie. Poza kwestiami zdrowotnymi duże wargi sromowe są też źródłem kompleksów oraz seksualnych zahamowań.
Problem ten może być korygowany chirurgicznie. Zabiegi tego typu zyskują coraz większą popularność – głównie w bogatych krajach, ale ostatnio również w Polsce. Zdecydowana większość zabiegów ma miejsce z powodów estetycznych. Oczywiście, jak przed każdą interwencją chirurgiczną, wymagana jest konsultacja lekarska oraz wykonanie niezbędnych badań (jak cytologia, USG, analiza krwi, morfologia z rozmazem, koagulogram). Jeśli nie ma przeciwwskazań – możliwe jest wykonanie zabiegu. Zazwyczaj stosowane są dwie techniki – odcięcie nadmiaru tkanki przy pomocy poziomego cięcia, oraz zszycie brzegów ran rozpuszczalnymi szwami; albo ukośne nacięcie warg sromowych w kształt litery „V”, oraz zszycie ran w sposób pionowy.
Labioredukcja jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, za pomocą diatermii niskotemperaturowej. Blizny po zabiegu nie należą do widocznych, ale efekty można, dla odmiany, zauważyć niemal natychmiast. Sam zabieg trwa około godziny. Po nim konieczne jest pozostanie w klinice około doby. Dalsza rekonwalescencja (trwająca od 6 – 8 tygodni) może odbywać się w domu. Rany goją się dość szybko, a dolegliwości bólowe nie są intensywne, należy jednak pamiętać o wzmożonej dbałości o higienę okolic intymnych. Ważnym wskazaniem jest też zalecenie, by przez kilka tygodni po zabiegu nie przyjmować pozycji siedzącej na zbyt długi czas. Koszt labioredukcji to od 3000 – 3500 złotych.