Kwas hialuronowy w ginekologii estetycznej
Kwas hialuronowy jest związkiem występującym naturalnie w ludzkiej skórze. Ma on za zadanie wiązać wodę w skórze właściwej, tym samym wspomagając jej nawilżenie.
O ile w młodej skórze stężenie tego kwasu jest wystarczające (co sprawia, że jest ona sprężysta i jędrna), to wraz z wiekiem ilość kwasu maleje. Wtedy konieczne jest odtworzenie naturalnej ilości tej substancji – przy pomocy środków zewnętrznych (dostępnych w gabinetach medycyny estetycznej oraz coraz częściej ginekologii estetycznej).
Kwas hialuronowy używany jest obecnie nie tylko w kosmetyce, w celu wypełnienia różnego rodzaju zmarszczek. Coraz częściej znajduje on zastosowanie również w zabiegach mających na celu poprawę jakości życia intymnego. Preparaty zawierające kwas hialuronowy nie tylko nie stwarzają ryzyka reakcji alergicznej, ale są też całkowicie wchłaniane przez organizm. To drugie może jednak stanowić pewną wadę – oznacza bowiem, że efekty nie są długotrwałe, a zabiegi wymagają powtórzenia. W ginekologii estetycznej stosuje się zarówno rozwiązania operacyjne, jak i farmakologiczne. Kwasem hialuronowym można leczyć m.in. dyspareunię. Suchość pochwy – bo z takim określeniem schorzenia spotykamy się częściej – stanowi problem przede wszystkim kobiet w okresie menopauzalnym. Powoduje przede wszystkim takie dolegliwości jak ból podczas stosunku, oddawania moczu, a niekiedy nawet chodzenia, uporczywe pieczenie czy świąd. Zabieg z użyciem kwasu hialuronowego (a częściej specjalne preparaty – globulki – stosowane doraźnie) pomaga zniwelować podrażnienia błony śluzowej w okolicach intymnych, przywrócić optymalne nawilżenie. Oprócz tego stosowanie kwasu hialuronowego jest wskazane po porodzie, aby przyspieszyć naturalną regenerację pochwy. Kuracja globulkami to wydatek rzędu 30 złotych, za około 10 dni leczenia(czasami konieczny jest dłuższy proces). Globulki można nabyć niemal w każdej aptece, zażywa się je raz dziennie, najlepiej przed snem (o ile lekarz nie zaleci inaczej).