Dieta lunch do biura, czyli skuteczny sposób na efektywną pracę

dieta lunch do biura
Anna Pelzer z Unsplash

Lunch spożywany w biurze ma takie samo, a nawet większe znaczenie niż pozostałe posiłki w ciągu całego dnia. Dzień roboczy trwa zazwyczaj od 8 do 10 godzin, czyli właściwie pół dnia (zakładając, że śpimy 7/8 godzin), dlatego zjedzenie zdrowego posiłku w tym okresie jest bardzo istotne. Posiłek w pracy jest również bardzo istotny ze względu na jego bezpośredni wpływ na skuteczność naszej pracy. Zobaczmy, dlaczego lunch do biura jest tak istotny i jak przygotować pełnowartościowy posiłek w pracy.

Jak pogodzić dietę z pracą w biurze?

Zdrowy posiłek w pracy – bardzo dobry nawyk, który zapobiegnie tak wieczorowemu głodowi i znacząco zwiększy efektywność wykonywanej pracy. Osoby pracujące na pełny etat i nie stosują żadnych wyszukanych diet, powinny jeść w ciągu roboczego dnia co najmniej dwa razy. Jeden większy posiłek i mniejszą przekąskę. To, jakie jedzenie powinniśmy wybierać na nasz lunch, zależy od wielu czynników – np. celów żywieniowych oraz objętości śniadania. Na przykład, jeżeli zjedliśmy dobre śniadanie, nasz lunch może być lekki, jak owoce sezonowe lub sałatka. Jeśli nie możemy zjeść dobrego śniadania, pierwszy posiłek podczas przerwy w pracy powinniśmy zacząć od większego dania.

Jak przygotować zdrowy lunch do pracy?

Nasz lunch powinien być posiłkiem pełnowartościowym, zawierającym zdrowe tłuszcze, złożone węglowodany i białka. Jest to najefektywniejszy sposób, aby nie tylko uzyskać energię, ale także zapewnić sobie poczucie sytości przez kolejne kilka godzin. Lunch można skomponować z dobrego źródła białka – duszonego lub pieczonego mięsa, ryby lub kurczaka. Poza tym trzeba zadbać o węglowodany (najlepiej z produktów zbożowych i warzyw) oraz tłuszcze. Jeżeli nie korzystamy, z jaką oferuje nam catering dietetyczny Katowice, czyli diety pudełkowej, a decydujemy się na samodzielne przygotowanie posiłków, musimy uważać na sosy, które często są bardzo kaloryczne. Nie możemy również zapomnieć o regularnym piciu. Najłatwiejszym sposobem na stałe utrzymanie nawodnienia organizmu jest postawienie obok swojego miejsca pracy dzbanka lub butelki z wodą.

Praktyczne porady związane z jedzeniem w biurze

Po pierwsze nie warto wychodzić z domu z pustym żołądkiem. Wyróżnia się specjalne plany żywieniowe, które zakładają pomijanie śniadania, jednak dla większości osób rozpoczęcie dnia od dobrego posiłku jest bardzo istotne. Trzeba również uważać na popularny mit, czyli opinię, według której odmawianie sobie przekąsek (w szczególności z obiadu) podczas pracy jest najszybszą drogą do schudnięcia. Nie jest to najlepsza opcja, ponieważ z powodu głodu i braku energii nasza praca będzie mniej efektywna. W traceniu kilogramów przeszkodzi natomiast wieczorny głód, który będziemy musieli zaspokoić po całym dniu głodu. Jeżeli chodzi o jedzenie w biurze, warto również zwrócić uwagę na regularność. Jeżeli jest to możliwe, staramy się jeść swój lunch i przekąskę o tej samej porze dnia. Pełnowartościowy lunch może zapewnić nam dieta pudełkowa – firmy cateringowe mają specjalną ofertę, która obejmuje jeden zdrowy posiłek dostarczany do biura.

PODZIEL SIĘ: