Nowoczesna antykoncepcja zrewolucjonizowała życie kobiet, które dzięki skutecznym i bezpiecznym metodom zapobiegania ciąży odzyskały kontrolę nad swoim życiem. Chcesz zwiedzać świat i wypracować pewną pozycję zawodową? Teraz to możliwe! Wystarczy, że spośród wielu metod antykoncepcji wybierzesz odpowiednią dla siebie.

Już w starożytności kobiety usiłowały kontrolować swoją płodność, umieszczając w pochwie miód, liście akacji oraz szarpie. Wierzyły, że w ten sposób odetną drogę męskiemu nasieniu i unikną ciąży. Księga Rodzaju zawiera informację o stosunku przerywanym, z tej metody korzystał Onan, który nie chciał mieć dzieci z wdową po swoim bracie. W starożytnej Grecji dużą popularnością cieszyła się roślina sylfion, która pełniła zarówno rolę przyprawy, jak i środka antykoncepcyjnego. Przełom nastąpił w latach 60. XX wieku, kiedy to opracowano i wypuszczono na rynek pierwszą pigułkę antykoncepcyjną. Świat jednak nie stoi w miejscu, naukowcy nieustannie poszukują nowych rozwiązań. Mogłoby się wydawać, że najskuteczniejszą metodą zapobiegania ciąży jest sterylizacja. W rzeczywistości zawodzi ona częściej niż implant podskórny. Wskaźnik Pearla, który określa skuteczność stosowania poszczególnych technik antykoncepcji, w przypadku sterylizacji wynosi 0,5. Dla implantu podskórnego 0,01. Im niższą wartość przyjmuje wskaźnik Pearla, tym lepiej.

Implant podskórny – najskuteczniejsza metoda antykoncepcji

W Polsce Implanon NXT, czyli antykoncepcyjny implant, jest dostępny od stycznia bieżącego roku, wcześniej kobiety, które decydowały się na to innowacyjne rozwiązanie, musiały korzystać z usług zagranicznych gabinetów. Na świecie tę metodę kontrolowania płodności stosuje się od lat. Słysząc o implancie, wiele kobiet zadaje sobie pytanie: czy będzie on widoczny dla osób postronnych? Panie, które w przeszłości stosowały plastry antykoncepcyjne, z pewnością docenią Implanon NXT. Implant jest stosunkowo niewielki, przypomina zapałkę o długości 4 cm i szerokości 2 mm. Wprowadza się go pod skórę na wewnętrznej stronie przedramienia ręki niedominującej, toteż przypadkowi przychodnie czy koleżanki z pracy raczej go nie zauważą. Umiejscowienie implantu oraz jego wymiary zapewniają dyskrecję.

Choć implant podskórny jest zaliczany do hormonalnych metod antykoncepcji, nie niesie ze sobą skutków ubocznych charakterystycznych dla pigułek. Zrezygnowałaś z tabletek na rzecz prezerwatyw i globulek dopochwowych, ponieważ przyczyniały się do odkładania wody w organizmie? A może podczas stosowania doustnej antykoncepcji straciłaś zainteresowanie życie seksualnym? Decydując się na Implanon NXT, możesz zapomnieć o uciążliwych dolegliwościach, ponieważ implant podskórny uwalnia jedynie progestagen, czyli hormon, który jajniki wytwarzają w drugiej połowie cyklu. W związku z tym, iż Implanon NXT nie zawiera estrogenów, z tej metody antykoncepcji mogą korzystać osoby, u których lekarz stwierdził przeciwwskazania do stosowania pigułek dwuskładnikowych.

Komentarze

1 2
Share.

Comments are closed.