Czym jest dezynfekcja rąk?

Czym jest dezynfekcja rąk
Luis Quintero z Unsplash

Dezynfekcja rąk jest czynnością, polegającą na zastosowaniu środka antyseptycznego, którego użycie ma na celu zniszczenie drobnoustrojów chorobotwórczych, wywołujących zakażenie. Dezynfekcja dłoni odbywa się poprzez użycie środka dezynfekującego, umieszczonego w dozowniku. Prawidłowe jest zastosowanie co najmniej 3 – 5 ml środka dezynfekującego poprzez aplikację dozy preparatu bezpośrednio na dłonie. Dozowniki występują najczęściej w formie przyściennej, z pompką dozującą lub jako urządzenia automatyczne, niewymagające bezpośredniego kontaktu dłoni z dozownikiem. Dezynfekcja rąk szczególne znaczenie ma w przypadku osób, narażonych na zakażenie drobnoustrojami chorobotwórczymi w zakładach pracy, tj w placówkach ochrony zdrowia oraz w przedsiębiorstwach gastronomicznych, w przypadku pracowników, którzy przygotowują pokarm dla klientów.

Czym dezynfekować dłonie?

Dezynfekcja dłoni powinna odbywać się przy użyciu preparatów dezynfekujących, których głównym składnikiem jest alkohol w stężeniu od 75 do 85%. Najczęściej elementem składowym środków jest etanol, propanol lub izopropanol. Dostępne są preparaty dezynfekujące, zawierające mieszankę alkoholi. Oprócz nich, w skład preparatów dezynfekujących wchodzą składniki aktywne, pomocnicze oraz nawilżające. Dezynfekcja rąk odbywa się bez użycia zewnętrznego źródła wody. Preparaty do dezynfekcji mają formę:

  • żelu,
  • płynu,
  • pianki

Czynność dezynfekcji rąk powinna trwać co najmniej 30 sekund. Nie musi poprzedzać jej higieniczne mycie rąk. Po wykonaniu dezynfekcji skóra rąk pozostaje sucha bez konieczności użycia środków osuszających.

Zobacz jak prosto można zrobić domowy płyn do dezynfekcji rąk – https://higieniczny.pl/jak-wykonac-domowy-plyn-do-dezynfekcji-rak.html

Istotne przed i po dezynfekcji rąk

Jeżeli pracownik służby zdrowia zamierza podejść do łóżka pacjenta, przed dezynfekcją powinien przeprowadzić czynność higienicznego mycia rąk. Jest ona konieczna również, jeżeli dłonie miały kontakt z płynami ustrojowymi, odpadami, odpadami medycznymi oraz po skorzystaniu z toalety. Aby czynność przyniosła efekt w postaci zdezynfekowania dłoni, powinno się zdjąć biżuterię oraz zachować higienę krótkich paznokci. Ważne jest również, aby dłonie pozbawione były skaleczeń i otarć, a przedramiona okryte. Dezynfekcja nie musi być poprzedzona higienicznym myciem rąk, często występuje jako samodzielna czynność odkażająca dłonie. Po dezynfekcji rąk, podchodząc do pacjenta w celu wykonania czynności pielęgnacyjnych należy założyć rękawiczki jednorazowe. Osoby, nie będące pracownikami służby zdrowia, po wykonywaniu czynności dezynfekcji dłoni powinny stosować kosmetyki, nawilżające i natłuszczające skórę, gdyż antyseptyki dezynfekujące wysuszają naskórek. Odkażanie, czyli dezynfekcja rąk nie może być pomijana w sytuacjach szczególnego narażenia na rozprzestrzeniające się drobnoustroje, przenoszące choroby. Prawidłowo wykonana, w połączeniu z częstym myciem rąk oraz stosowaniem odpowiednich środków ochronnych wpływa na eliminację ryzyka zakażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi. Dezynfekcja rąk, aby była skuteczna, musi być przeprowadzona każdorazowo przez okres trzydziestu sekund, przy ciągłym zachowaniu nawilżenia dłoni środkiem dezynfekcyjnym. Po wykonaniu czynności należy pozostawić dłonie do samoistnego wyschnięcia.

PODZIEL SIĘ: