Ginekologia estetyczna – w trosce o wygląd, komfort i zdrowie miejsc intymnych

ginekologia estetyczna
Mickael Gresset z Unsplash

Zabiegi ginekologii estetycznej są coraz bardziej popularne także w Polsce. Co dokładnie oferują i gdzie z nich skorzystać?

Ginekologia estetyczna jest dość nową dziedziną ginekologii. Jej głównym celem jest niesienie pacjentkom większego zadowolenia wynikającego z wyglądu okolicy intymnych, które nie zawsze spełniają ich oczekiwania. Oprócz tego ginekologia estetyczna pozwala także na poprawę jakości życia seksualnego, a także może poprawić stan zdrowia pacjentki.

Chociaż ginekologia estetyczna nie jest jeszcze stosowana powszechnie, to jednak liczba kobiet zainteresowanych zabiegami tego rodzaju jest obecnie coraz większa. Na czym zatem polegają zabiegi ginekologii estetycznej? Kiedy warto się na nie zdecydować? Gdzie można je wykonać?

Na czym dokładnie polega ginekologia estetyczna?

Ginekologia estetyczna obejmuje pełną gamę inwazyjnych procedur medycznych, które prowadzone są w obszarze narządów płciowych kobiet. Dotyczą one przede wszystkim warg sromowych mniejszych i większych, łechtaczki, pochwy.

Zabiegi przeprowadzane są przez doświadczonych ginekologów – chirurgów posiadających odpowiednie przygotowanie i uprawnienia. To również przekłada się na ich bezpieczeństwo, chociaż, jak każde zabiegi chirurgiczne, także one związane są z określonym stopniem niebezpieczeństwa.

Wśród głównych kwalifikacji do zabiegów tego rodzaju znajdują się w szczególności:

  • niezadowolenie z wyglądu okolic intymnych, na przykład pogorszenie ich wyglądu wskutek porodu, wrodzonych deformacji
  • zmniejszony komfort, przykładowo zbyt duże wargi sromowe mogą utrudniać uprawianie sportów, współżycie
  • wskazania medyczne, na przykład przerost warg sromowych może być trudnością w utrzymaniu czystości okolic intymnych

Głównymi przeciwwskazaniami do zabiegów są okres ciąży i karmienia, zaburzenia układu krzepnięcia, obciążenia kardiologiczne, a także cukrzyca. Przed zabiegami ginekologii estetycznej konieczne jest również wykonanie odpowiedniej serii badań.

Aktualnie ginekologia estetyczna to pełna gama zabiegów, które pozwalają kobietom na uzyskanie większego komfortu, satysfakcji oraz zdrowia.

Labioplastyka

To jeden z najczęściej prowadzonych zabiegów ginekologii estetycznej, który koncentruje się na wyglądzie warg sromowych mniejszych. Celem labioplastyki jest zmniejszenie i wymodelowanie warg sromowych. Najczęściej zabieg ten prowadzony jest przy ich przeroście albo asymetrii.

Zabieg uznawany jest za małoinwazyjny i prowadzony jest z wykorzystaniem dwóch metod polegających na przycięciu krawędzi warg sromowych mniejszych albo na wycięciu fragmentów skóry i podciągnięciu warg w górę.

Clitoroplastyka

Pod tym pojęciem znajduje się plastyka łechtaczki – w tym przypadku ginekologia estetyczna koncentruje się na całkowitym albo częściowym odkryciu łechtaczki, jeśli jest ona nadmiernie pokryta przez fałdy otaczającej ją skóry.

Zabieg ten prowadzony jest zarówno w celu poprawy wyglądu narządów płciowych, jak również ułatwia utrzymanie higieny oraz poprawia przyjemność płynącą ze stosunków.

Hymenoplastyka

Ginekologia estetyczna oferuje także takie zabiegi jak hymenoplastyka, czyli odtworzenie błony dziewiczej.

Zabieg polega na odtworzeniu błony przez zszycie jej pozostałości czy też odpowiednie uformowanie z okolicznej skóry. Można zastosować także syntetyczny materiał, który ją imituje.

Hymenotomia

Z kolei zabieg taki jak hymenotomia pozwala na usunięcie błony dziewiczej albo służy jej nacięciu.

Hymenotomia prowadzona jest w przypadku kobiet, których błona dziewicza jest zbyt gruba, dlatego też nie jest możliwe wtedy podjęcie inicjacji seksualnej.

Waginoplastyka

Zabieg ten określany jest również mianem plastyki pochwy i polega on na odpowiednim ukształtowaniu tylnej ściany pochwy oraz krocza, aby nadać im anatomiczny kształt.

Najczęściej zbieg ten prowadzony jest po porodzie. Pozwala na uzyskanie efektu estetycznego, a także zapewnia większą przyjemność z seksu.

Do skorzystania z zabiegów ginekologii estetycznej zaprasza Klinika Magnuccy z Katowic.

Tekst partnera

PODZIEL SIĘ: