Labioplastyka – dla kobiet chcących zmienić wygląd swoich okolic intymnych

labioplastyka
Vladimir Fedotov z Unsplash
Zbyt duże, za długie, niesymetryczne – jeśli wargi sromowe są powodem kompleksów, można wykonać zabieg polegający na ich plastyce.

Chirurgia plastyczna oferuje szeroką gamę zabiegów skupionych nie tylko na twarzy. W ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem cieszy się także ginekologia estetyczna. Jednym z najpopularniejszych zabiegów tego typu jest labioplastyka, która polega na plastyce warg sromowych.

Teraz ten zabieg można wykonać także w polskich klinikach chirurgii plastycznej. Czym dokładnie jest labioplastyka i jak przebiega?

Labioplastyka – co to jest?

Labioplastyka jest zabiegiem zaliczanym do chirurgii plastycznej, a dokładnie ginekologii estetycznej, którego głównym celem jest zmiana wielkości oraz kształtu warg sromowych mniejszych oraz większych u kobiet.

Za pomocą labioplastyki kobieta może uzyskać atrakcyjny dla niej wygląd warg sromowych – pomniejszyć je, wymodelować, zredukować widoczną asymetrię. W wielu przypadkach jest to nie tylko kwestia estetyki, ale również komfortu, ponieważ nadmiernie przerośnięte wargi sromowe mogą być także przyczyną dyskomfortu fizycznego, zwiększonego ryzyka powstawania infekcji.

Kiedy warto zdecydować się na plastykę warg sromowych?

Zabieg ten przeprowadzany jest z różnych wskazań. Głównym z nich jest brak zadowolenia kobiety z wyglądu swoich warg sromowych. Wygląd ten może być zarówno kwestią genetyki, czyli może towarzyszyć kobiecie od dawna, jak również może on zmienić się na skutek porodu, jako rezultat starzenia się czy też urazu.

Wśród głównych wskazań do zabiegu znajdują się:

  • przerost warg sromowych
  • asymetria warg sromowych
  • uszkodzenie warg sromowych, na przykład wskutek porodu czy urazu

Należy także zaznaczyć, że labioplastyka jest jednym z zabiegów prowadzonych w ramach korekcji płci.

Taki zabieg jest dostępny obecnie w wielu klinikach chirurgii plastycznej. Można wykonać go także w Krakowie w Klinice Chirurgii Plastycznej Marta Raczkowska.

Metody labioplastyki – TRIM oraz Wedge

Plastyka warg sromowych to zabieg prowadzony z wykorzystaniem dwóch metod, a mianowicie metody TRIM oraz metody Wegde.

W przypadku metody TRIM dochodzi do przycięcia brzegów warg sromowych. Jest to zabieg najprostszy, najmniej inwazyjny, a przy tym także dający dobre rezultaty w przypadku większości pacjentek z przerostem warg sromowych. Główną wagą tej właśnie metody są widoczne blizny na wargach sromowych oraz utrata naturalnego wygląd ich brzegów.

Druga metoda labioplastyki, czyli metoda Wedge jest już bardziej złożona, niemniej jednak pozwala ona na uzyskanie lepszych rezultatów pod kątem estetyki. Lekarz chirurgii plastycznej dokonuje wówczas wycięcia tkanki w kształcie litery V, a następnie podciągnięcia jej tak, aby zmniejszyć wargi sromowe. Bliznę można wówczas ukryć, dlatego nie jest ona widoczna.

O doborze odpowiedniej metody zabiegu decyduje lekarz chirurgii plastycznej po konsultacji z pacjentką.

Czy labioplastyka wymaga znieczulenia?

Warto wskazać, że labioplastyka to zabieg, który musi być przeprowadzony w znieczuleniu. Stosuje się wówczas albo znieczulenie miejscowe, albo też pełną narkozę, która jest dla pacjentki bardziej komfortowa.

Całkowity czas trwania zabiegu to zwykle 1-2 godziny w zależności od wybranej metody oraz od wyglądu warg sromowych mniejszych i większych u pacjentki. Tego samego dnia można wrócić już do domu.

Jakie są efekty labioplastyki?

Efekty zabiegu labioplastyki można zobaczyć po wygojeniu się rany, co najczęściej trwa około miesiąca. Procedura ta pozwala zatem na zmianę wyglądu warg sromowych mniejszych oraz większych, a przy tym także na poprawę ich funkcjonalności. Jednocześnie pozwala ona także pacjentce na uzyskanie większego komfortu psychicznego – to pozbycie się kompleksów, zadowolenie z życia intymnego.

Należy pamiętać o tym, że do ponownej deformacji kształtu warg sromowych może dojść wskutek kolejnego porodu.

Podsumowując, plastyka warg sromowych, czyli labioplastyka to zabieg, którym powinna zainteresować się każda kobieta niezadowolona z wyglądu swoich okolic intymnych. Teraz można je zmienić!

PODZIEL SIĘ: