Ginekologia estetyczna – wstydliwy problem czy ratunek?

Ginekologia estetyczna
dainis graveris z Unsplash

W Twoim życiu od dawna nie było żadnego mężczyzny? Odrzucasz szansę na miłość z obawy przed ujawnieniem wstydliwego problemu? Jeśli myśl o zbliżeniu fizycznym napawa Cię lękiem przed ośmieszeniem, pomóc może zabieg labioplastyki lub waginoplastyki.

Często kobiety zmagające się z nieatrakcyjnym wyglądem miejsc intymnych nie potrafią zapomnieć o defekcie, który towarzyszy im w każdej chwili życia. Zdarza się, że wada pochwy jest na tyle poważna, że operacja jest niezbędna. Jednak nie wszystkie wady niosą ze sobą konieczność operacji. Niektóre z nich nie stanowią utrudnienia w życiu kobiety, jednak pacjentki decydują się na nie ze względu na większą estetykę miejsc intymnych.

Temat przybliży rozmowa z doktorem Leszkiem Czekańskim – ginekologiem z Radomskiego Centrum Ginekologiczno – Położniczego, który wykonuje zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej.

Z jakimi problemami estetycznymi zmagają się pacjentki ginekologiczne?

– Problemy są różne, kobiety narzekają na zbyt małe lub wystające wargi mniejsze, zbyt mięsiste lub płaskie wargi większe. Z wszystkimi tymi defektami można uporać się za pomocą operacji plastycznych pochwy, wykonywanych obecnie w klinikach ginekologii estetyczej.

Jaka jest najczęstsza motywacja kobiet korzystających z zabiegów ginekologii estetycznej?

– Najczęściej wady powodują u Pań skrępowanie w relacjach damsko-męskich, ale mamy także pacjentki, które potrzebują pomocy po porodzie. W większości to panie zmagające się z tzw. luźną pochwą, która okazuje się problematyczna podczas stosunków seksualnych i zdecydowanie pogarsza doznania. Zabieg zmniejszenia pochwy polega na wycięciu fragmentu pochwy oraz ponownym jej zszyciu i nie jest zbyt skomplikowany. Może natomiast znacząco polepszyć jakość zbliżeń, poprawić komfort psychiczny kobiety, a co się z tym wiąże, jakość jej życia.

Jakie zabiegi obejmuje ginekologia estetyczna?

Do najczęstszych operacji plastycznych krocza należy zmniejszenie warg mniejszych (wewnętrznych), które wystają poza wargi większe (zewnętrzne). Zabieg ten polega na usunięciu nadmiaru skóry i przeważnie nie pozostawia żadnego śladu po przeprowadzonej operacji. Dla wielu kobiet wystające wargi mniejsze stanowią poważną barierę w stosunkach seksualnych, jednak zdania panów w tym temacie są podzielone. Do zabiegów z zakresu chirurgii (ginekologii) plastycznej możemy zaliczyć m.in. liposukcję wzgórka łonowego polegająca na odciągnięciu z niego nadmiaru tłuszczu lub powiększenie warg zewnętrznych poprzez wstrzyknięcie w nie naturalnego tłuszczu.

Kiedy najlepiej wykonać plastykę krocza?

Najlepiej zaplanować zabieg na czas urlopu lub mniej wymagających zadań, bo choć operacja najczęściej nie wymaga dłuższego niż 1 dzień pobytu w klinice, to pacjentka przez kilka następnych dni nie powinna wstawać z łóżka, by nie zniwelować efektów pracy lekarzy i nie przysporzyć sobie niepotrzebnego bólu.

Niezależnie od tego jak wyglądają wargi sromowe pacjentki, w większości przypadków jest to zupełnie normalne i zdrowe. Najczęstszą motywacją decydującą o poddaniu się zabiegowi jest estetyka. Kobiety obawiają się krytyki ze strony partnera, tego, że będzie postrzegał je jako mało seksowne lub nawet oszpecone. Myśl o nieatrakcyjnym wyglądzie miejsc intymnych do tego stopnia przeszkadza im w życiu, że rezygnują ze zbliżeń, a jeśli już do nich dochodzi, nie potrafią skupić się na przyjemności i traktują je jak przykry obowiązek, który powinien się jak najszybciej skończyć. Unikanie stosunków seksualnych może prowadzić do oziębłych relacji z partnerem i zaważyć na przyszłości związku. Dlatego ginekologia estetyczna jest dla wielu pacjentek jedyną szansą na odzyskanie kobiecości we własnych oczach.

Artykuł sponsorowany

PODZIEL SIĘ: