Implanon NXT – najskuteczniejsza metoda antykoncepcji

Nowoczesna antykoncepcja zrewolucjonizowała życie kobiet, które dzięki skutecznym i bezpiecznym metodom zapobiegania ciąży odzyskały kontrolę nad swoim życiem. Chcesz zwiedzać świat i wypracować pewną pozycję zawodową? Teraz to możliwe! Wystarczy, że spośród wielu metod antykoncepcji wybierzesz odpowiednią dla siebie.

Już w starożytności kobiety usiłowały kontrolować swoją płodność, umieszczając w pochwie miód, liście akacji oraz szarpie. Wierzyły, że w ten sposób odetną drogę męskiemu nasieniu i unikną ciąży. Księga Rodzaju zawiera informację o stosunku przerywanym, z tej metody korzystał Onan, który nie chciał mieć dzieci z wdową po swoim bracie. W starożytnej Grecji dużą popularnością cieszyła się roślina sylfion, która pełniła zarówno rolę przyprawy, jak i środka antykoncepcyjnego. Przełom nastąpił w latach 60. XX wieku, kiedy to opracowano i wypuszczono na rynek pierwszą pigułkę antykoncepcyjną. Świat jednak nie stoi w miejscu, naukowcy nieustannie poszukują nowych rozwiązań. Mogłoby się wydawać, że najskuteczniejszą metodą zapobiegania ciąży jest sterylizacja. W rzeczywistości zawodzi ona częściej niż implant podskórny. Wskaźnik Pearla, który określa skuteczność stosowania poszczególnych technik antykoncepcji, w przypadku sterylizacji wynosi 0,5. Dla implantu podskórnego 0,01. Im niższą wartość przyjmuje wskaźnik Pearla, tym lepiej.

Implant podskórny – najskuteczniejsza metoda antykoncepcji

W Polsce Implanon NXT, czyli antykoncepcyjny implant, jest dostępny od stycznia bieżącego roku, wcześniej kobiety, które decydowały się na to innowacyjne rozwiązanie, musiały korzystać z usług zagranicznych gabinetów. Na świecie tę metodę kontrolowania płodności stosuje się od lat. Słysząc o implancie, wiele kobiet zadaje sobie pytanie: czy będzie on widoczny dla osób postronnych? Panie, które w przeszłości stosowały plastry antykoncepcyjne, z pewnością docenią Implanon NXT. Implant jest stosunkowo niewielki, przypomina zapałkę o długości 4 cm i szerokości 2 mm. Wprowadza się go pod skórę na wewnętrznej stronie przedramienia ręki niedominującej, toteż przypadkowi przychodnie czy koleżanki z pracy raczej go nie zauważą. Umiejscowienie implantu oraz jego wymiary zapewniają dyskrecję.

Choć implant podskórny jest zaliczany do hormonalnych metod antykoncepcji, nie niesie ze sobą skutków ubocznych charakterystycznych dla pigułek. Zrezygnowałaś z tabletek na rzecz prezerwatyw i globulek dopochwowych, ponieważ przyczyniały się do odkładania wody w organizmie? A może podczas stosowania doustnej antykoncepcji straciłaś zainteresowanie życie seksualnym? Decydując się na Implanon NXT, możesz zapomnieć o uciążliwych dolegliwościach, ponieważ implant podskórny uwalnia jedynie progestagen, czyli hormon, który jajniki wytwarzają w drugiej połowie cyklu. W związku z tym, iż Implanon NXT nie zawiera estrogenów, z tej metody antykoncepcji mogą korzystać osoby, u których lekarz stwierdził przeciwwskazania do stosowania pigułek dwuskładnikowych.

Implanon NXT – działanie

Implant podskórny zapobiega ciąży, uwalniając stałą dawkę progestagenów. Hormony te hamują jajeczkowanie, jednocześnie zwiększają gęstość śluzu i tym samym nie pozwalają plemnikom dotrzeć do komórki jajowej. Z przeprowadzonych badań wynika, iż skuteczność działania implantu podskórnego wynosi 99,5%. Implanon NXT posiada wiele zalet, może być stosowany przez kobiety, które źle znoszą antykoncepcję doustną, przezskórną lub dopochwową. Nie istnieją żadne przeciwwskazania do wstrzyknięcia implantu pod skórę matek, które karmią dziecko piersią. Jeśli borykasz się z trądzikiem lub nie potrafisz rozstać się z papierosami, może warto zastanowić się nad implantem podskórnym?

Implanon NXT skutecznie zapobiega ciąży przez 3 lata. Jeśli jesteś kobietą aktywną, która żyje w nieustannym biegu, z pewnością docenisz działanie implantu. Jego największą zaletą jest to, iż nie musisz o nim pamiętać! Wystarczy, że zaznaczysz w kalendarzu datę wymiany implantu. Choć tabletki antykoncepcyjne charakteryzują się stosunkowo wysoką skutecznością działania, swoją funkcję prewencyjną pełnią tylko wówczas, gdy są zażywane regularnie o tej samej porze. Ile razy w miesiącu zapominasz o pigułce? Ani razu – jesteś niezwykle sumienna. 60% kobiet przyznaje się do zapominalstwa. Nawet jeśli przyjmujesz tabletki systematycznie, korzystając z przypomnień w telefonie, istnieje ryzyko, że ich działanie ulegnie osłabieniu. Zmagasz się z zatruciem pokarmowym, któremu towarzyszą zatrucia i wymioty? Powinnaś pamiętać o podwójnym zabezpieczeniu. Wyżej opisanych niedogodności można uniknąć, decydując się na Implanon NXT.

Odwracalna metoda antykoncepcji

Niektóre kobiety przed wszczepieniem implantu podskórnego powstrzymuje cena. Tysiąc dwieście złotych to niemała kwota, aczkolwiek warto pamiętać, iż Implanon NXT przez 3 lata chroni przed niechcianą ciążą. W najbliższym czasie nie planujesz powiększenia rodziny? Na tabletki antykoncepcyjne wydasz więcej niż na implant. Trudno zaplanować przyszłość z 3-letnim wyprzedzeniem, na szczęście Implanon NXT możesz w każdej chwili usunąć. Obawiasz się, że po wyjęciu implantu nie będziesz mogła zajść w ciążę? Nie masz powodów do niepokoju. Płodność zostaje przywrócona w stosunkowo krótkim czasie. Niektóre kobiety zachodzą w ciążę po tygodniu, jednak przeciętnie okres ten wynosi około 6 tygodni.

Zdecydowałaś się na Implanon NXT? Umów się na wizytę u ginekologa, pamiętaj jednak, iż implant należy umieścić pod skórą między 1. a 5. dniem cyklu. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, ponieważ przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Sama czynność trwa minutę i przypomina zastrzyk. Efekt antykoncepcyjny może pojawić się już 8 h po założeniu implantu i utrzymuje się przez 3 lata.

Ekspert SkinClinic

PODZIEL SIĘ: