Jak wspomóc żelazo w prawidłowym transporcie tlenu?

Jak wspomóc żelazo w prawidłowym transporcie tlenu
Eiliv-Sonas Aceron z Unsplash

Do każdej komórki w organizmie musi trafić tlen oraz dwutlenek węgla. Dzięki tym procesom możliwa jest przemiana materii oraz pozyskiwanie energii w mitochondriach.

 

Żelazo to niezbędny pierwiastek do transportu tlenu do krwi i komórek!

Dzięki temu pierwiastkowi tlen łączy się z hemoglobiną, która transportuje go do wszystkich organów. Ta jedna z wielu ról żelaza potwierdza jego niezaprzeczalną wartość. Wiadomo, że komórki w organizmie mogą być sprawne tylko wtedy, gdy będą dobrze dotlenione. Od nich z kolei należy funkcjonowanie całego organizmu. Oprócz tego komórka musi być dobrze odżywiona i sprawnie odprowadzać toksyny. Jeśli wszystko jest w porządku, wtedy komórka produkuje energię. Natomiast, gdy komórka ma niedostateczną podaż tlenu, wtedy znacznie słabiej zachodzą w niej procesy energetyczne. Pojawia się też spora liczba substancji odpadowych, które powinny zostać sprawnie usunięte.

Co wpływa na obniżenie dotlenienia? Na co zwracać uwagę?

Na odpowiednią podaż tlenu do komórek można wpłynąć m.in. poprzez aktywny tryb życia. Częste spacery, bieganie i inne sporty na świeżym powietrzu są niezastąpione. Przesiadywanie przed telewizorem i poruszanie się jedynie przy pomocy auta to pierwszy krok do niedotlenienia organizmu. Duże znaczenie ma też przeżywanie ciągłego i silnego stresu. Mięśnie pod wpływem negatywnych emocji napinają się, a w następstwie tej reakcji obkurczają się naczynia krwionośne. Wygląda to mniej więcej w taki sposób – energia spada, erytrocyty sklejają się, a naczynia włoskowate dostają mniej krwi.

Co można jeszcze zrobić, aby polepszyć dopływ tlenu do komórek?

Oprócz zdrowego trybu życia trzeba zwrócić uwagę na pierwiastek, jakim jest żelazo. Na wstępie zostało już wspomniane o roli, jaką odgrywa w organizmie. Oprócz wzbogacenia swojej diety w żelazo warto nabyć dobrej jakości suplementy. Wśród nich znajdują się m.in. takie preparaty jak szelazo sr, sideral folic czy Hellaflex żelazo. Najlepiej, aby był to preparat o złożonym składzie i dłuższym uwalnianiu. Wtedy żelazo lepiej się wchłania i jest bardziej tolerowane przez organizm. Dodawane do takich środków witaminy to najczęściej B6 ik B12 mają działanie krwiotwórcze i wpływają też na prawidłowe działanie układu nerwowego. Preparaty te warto stosować nie tylko w sytuacji niedoborów żelaza. Polecane są także w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego czy psychicznego.

Oprócz ww. porad warto jeść pikantne potrawy, które poszerzają naczynia krwionośne. Czasem warto wypić do obiadu lampkę czerwonego wina, które również wpływają na kondycję naczyń krwionośnych. Nie można również zapominać o dobrym relaksie i dobrym śnie. Tylko w połączeniu tych wszystkich elementów można znaleźć sposób na doskonałe dotlenienie organizmu.

PODZIEL SIĘ: