Soczewki przeznaczone dla astygmatyków

Soczewki przeznaczone dla astygmatyków
Lensabl z Unsplash

Dobór soczewek kontaktowych dla astygmatyków nie jest dziś wyzwaniem, ale podobnie jak z każdą inną wadą wzroku nie możemy przełożyć mocy w okularach z astygmatyzmem bezpośrednio na soczewki kontaktowe – https://www.acuvue.pl/soczewki-kontaktowe/moist-astygmatyzm

Dobór soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe znajdują się znacznie bliżej oka niż noszone okulary. Wpływa to na zmianę doboru ich mocy. Dlatego powinniśmy udać się do specjalisty, który podobnie jak w przypadku szkieł, wybierze takie soczewki, w których nie tylko będziemy widzieć lepiej, ale ich wielkość i kształt będzie odpowiadać naszej rogówce.

Określając astygmatyzm poznajemy nie tylko moc szkieł (SPH – Sfera), ale cylindry (CYL) i oś (AX), które koryguje krzywiznę rogówki. W wypadku soczewek, dochodzi nam jeszcze informacja o jej średnicy (DIA) i krzywiźnie (BC). Osoby z astygmatyzmem muszą pamiętać, że ich wadę skorygować będą specjalne soczewki zwane torycznymi, zazwyczaj o większej średnicy niż zwykłe. Dlatego tak ważne jest, aby udać się na badania do okulisty. Nie tylko będziemy mieli odpowiednie soczewki kontaktowe, ale zostaniemy wprowadzeni w podstawy tajniki utrzymania higieny oczu w trakcie ich użytkowania.

W soczewkach możesz nie mieć astygmatyzmu

Mniejszy astygmatyzm zdarza się doborem zwykłych soczewek kontaktowych, a nie soczewek torycznych. W wypadku dużej różnicy wady między prawym a lewym okiem, może to dotyczyć tylko jednego oka. Dzieje się tak dlatego, że im dalej znajduje się soczewka od naszego oka, tym musi być mocniejsza. Soczewki kontaktowe, które przylegają bezpośrednio do powierzchni oka, mogą zostać dobrane tak, że nie będzie potrzeby ustalania cylindrów.

Tekst partnera

PODZIEL SIĘ: