Okulary dwuogniskowe czy progresywne?
Starczowzroczność, czyli prezbiopia polega na utracie zdolności adaptacji oka. Osoby z trudnościami widzenia w różnych odległościach mogą natomiast sprawnie funkcjonować za sprawą wykorzystywania szkieł dwuogniskowych lub progresywnych. Czym charakteryzują się dane okulary dla osób z prezbiopią oraz jakimi zaletami się wykazują?
Okulary dwuogniskowe
Ludzie od dawna używali okularów dwuogniskowych, w których szkło jest dzielone na dwa segmenty. Główny obszar służy do spoglądania w dal. Natomiast w dolnej części widzimy wyraźnie mniejszy segment – służący nam do obserwacji obiektów w bliży. Przejście pomiędzy mocami soczewki odbywa się tutaj niestety bez płynności, dlatego ich użytkowanie może być niekomfortowe – od użytkownika wymaga to natomiast stałej koncentracji. Szkła tego typu nie zapewniają również odpowiedniej widoczności obiektów znajdujących się pomiędzy bliżą oraz dalą.
Dla wielu osób wadą może okazać się również fakt, iż dwuogniskowe okulary niekoniecznie są dostatecznie estetyczne. Wyróżniony segment do spoglądania w bliży będzie prawdopodobnie wyraźnie widoczny nawet dla osób znajdujących się obok nas.
Okulary progresywne
Soczewki tego typu wykazują się wykorzystywaniem znacznie bardziej zaawansowanych rozwiązań w optyce. Przede wszystkim wyróżnia je płynna zmiana mocy, dzięki czemu użytkownik łatwiej się adaptuje, wykorzystywanie ich natomiast nie wymaga żadnego skupienia – jak jest to w przypadku okularów dwuogniskowych.
Sam okres adaptacji trwa tylko od dnia do maksymalnie trzech tygodni (przypomnijmy, że wykorzystywanie soczewek dwuogniskowych wymaga skupienia przez cały czas użytkowania). Czas, w którym przyzwyczaimy się do szkieł progresywnych będzie krótszy, jeżeli posiadamy doświadczenie z noszeniem innych okularów.
Progresy zapewnią nam doskonałą widoczność w dali, bliży oraz obszarów pośrednich. Z tego powodu są idealne dla osób o aktywnym trybie życia, kierowców, czy sportowców. Dodatkowo szkło nie wyróżnia się żadnymi poszczególnymi segmentami – tak jak byłoby to w przypadku okularów dwuogniskowych.
Soczewki progresywne są znacznie bardziej zaawansowane technologicznie, aniżeli szkła dwuogniskowe. Spowodowane jest to płynną zmianą mocy zapewniającą komfort oraz możliwości wyraźnego widzenia obszarów pośrednich. W pewnych sytuacjach można uznać, że wadą okularów progresywnych są większe koszty zakupu. W takim przypadku, należy zdecydować się na wizytę w zaufanym gabinecie optycznym, gdzie przystępna cena w dalszym ciągu będzie oznaczać wysoką klasę okularów progresywnych.
Dobrego optyka znajdziemy przy wykorzystaniu wyszukiwarki znajdującej się na stronie internetowej marki JZO na http://zobacztozjzo.com.pl/znajdz-optyka.html
Tekst sponsorowany