Idealny ginekolog – na co zwrócić uwagę?

Idealny ginekolog
Bermix Studio z Unsplash

Idealny ginekolog to marzenie wielu kobiet. Ta specjalizacja jeszcze bardziej niż inne wymaga dyskrecji, wyczucia i empatii.. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ginekologa?

Prowadzenie dokumentacji medycznej

Bardzo ważne jest to, aby ginekolog był profesjonalistą i prowadził dokumentację medyczną. Gdy nie chce mu się spisywać danych w kartotece, to jest to podejrzane. Może tak postępować, ponieważ nie odprowadza podatku od tego, co mu płacimy podczas wizyty prywatnej. Może też chcieć uniknąć odpowiedzialności zawodowej za błędne decyzje. Niektórzy ginekolodzy są leniwi, ale dokumentacja jest potrzebna, bo nigdy nie wiadomo, jakie problemy pojawią się z czasem. Może być ona źródłem cennych informacji dla innego specjalisty.

Jasny cennik usług

Dobrze, aby ginekolog miał jasny i powszechnie dostępny cennik usług. Niestety, wielu lekarzy go nie wywiesza w widocznym miejscu, tylko na koniec badania prosi o konkretną kwotę pieniędzy, wprawiając nas nierzadko w szok i konsternację.

Delikatne badanie

Ważne, aby ginekolog miał wyczucie i delikatnie dotykał miejsc intymnych, które bada. Jeśli za mocno ugniata piersi albo wywołuje silny ból podczas badania palpacyjnego, to znak, że warto zastanowić się nad zmianą specjalisty na osobę posiadającą wyczucie oraz empatię.

Zapewnianie poczucia intymności

Nie ma nic gorszego od lekarza, który ma otwarty gabinet i każdy może do niego wlecieć podczas badania. Dobry specjalista zamyka drzwi od środka, aby nikt nie zakłócał badania i niepotrzebnie nie stresował pacjentki, wprawiając ja w poczucie wstydu czy zakłopotania.

Dotyk bez podtekstu czy chamskich komentarzy

Ważne, aby lekarz, zwłaszcza płci męskiej, nie przekraczał pewnych granic. Jego dotyk nie powinien być seksualny, a komentarze obleśne. Jeśli czegoś takiego doświadczysz, powinnaś to zgłosić izbie lekarskiej.

Szanowanie decyzji pacjentki

Ginekolog nie powinien usilnie namawiać pacjentki na dzieci. Ta ma prawo nie widzieć siebie w roli matki. Jeśli nie istnieją żadne racjonalne przeciwwskazania do odmowy wypisania tabletek antykoncepcyjnych, to nie powinien kwestionować woli pacjentki.

Wykonywanie badań profilaktycznych

Niestety, nie wszyscy ginekolodzy wykonują regularnie USG piersi czy cytologię. Niektórzy bardzo niechętnie podchodzą do badań profilaktycznych. Niektóre kobiety chodzące do ginekologa nigdy nie miały badanych piersi.

PODZIEL SIĘ: