Maseczki antysmogowe – dlaczego warto je kupić?

maseczki antysmogowe
Charles Deluvio z Unsplash

Zanieczyszczone powietrze, zwłaszcza w największych miastach, to problem, który dotyka niemal każdego. Aby radzić sobie z nim na co dzień, warto stosować profesjonalne maski antysmogowe. Dlaczego konkretnie warto je zakupić? Jakie są ich zalety? Dowiedz się z poniższego artykułu.

  1. Maseczki dla ochrony zdrowia
  2. Maski antysmogowe sportowe i na co dzień
  3. Na co zwrócić uwagę, wybierając maskę?

Maseczki dla ochrony zdrowia

Różnego rodzaju zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu są wyjątkowo groźne dla zdrowia. Długotrwałe narażenie na szkodliwe substancje zawarte w powietrzu może powodować niebezpieczne choroby płuc i innych organów, w tym m.in. nowotwory. Ponadto smog, ze względu na bardzo szkodliwy skład zawierający m.in. pyły, związki chemiczne oraz wilgoć, może powodować również astmę, paraliż układu krwionośnego albo niewydolność oddechową. Dlatego też tak ważne są nie tylko działania mające na celu walkę z zanieczyszczeniami w środowisku, ale również odpowiednia ochrona układu oddechowego. Dobrze jest więc stosować profesjonalne maski antysmogowe, które cieszą się coraz większą popularnością.

Maski antysmogowe sportowe i na co dzień

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wspomnianych masek. Nabyć można modele przeznaczone do codziennego użytkowania, a także specjalne wersje sportowe, które można stosować np. podczas biegania. Sprawdzą się one znakomicie w środowisku miejskim, ponieważ zabezpieczają skutecznie przed wdychaniem alergenów, zanieczyszczeń czy szkodliwych substancji. Są przeznaczone m.in. dla osób dojeżdżających do pracy albo szkoły komunikacją miejską, na rowerze czy też idących pieszo. Chronią osoby narażone na dużą ilość pyłów i spalin. Maski sportowe są natomiast dedykowane osobom czynnie uprawiającym sport. Ich odpowiednia konstrukcja pozwala na efektywne działanie nawet w przypadku intensywnego treningu wiążącego się ze zwiększonym tempem oddechu. Profesjonalne, specjalistyczne maski z dobrej jakości filtrami, takie jak dostępne w e-sklepie https://www.nowafarmacja.pl/maski-antysmogowe mogą posłużyć nawet jako maseczki antywirusowe. Chronią noszące je osoby znacznie skuteczniej, niż np. klasyczne modele bawełniane czy też wersje chirurgiczne. Należy jednak mieć na uwadze, że nie mają one 100-procentowej skuteczności. Na efektywność działania takiej maski wpływa m.in. odpowiedni filtr, właściwe dopasowanie wyrobu do twarzy oraz regularna wymiana filtra na nowy.

Na co zwrócić uwagę, wybierając maskę?

Decydując się na zakup maski, należy zwrócić uwagę na kilka elementów. Istotny jest rozmiar i dopasowanie maseczki. Dostępne są specjalne wersje dla dzieci oraz większe dla dorosłych, w tym modele płaskie oraz czaszowe. Ponadto są one do nabycia w kilku rozmiarach, zazwyczaj 2 albo 3. Ważne jest, aby maska odpowiednio przylegała do twarzy, co zwiększa jej efektywność. Dobrze, aby model posiadał specjalny „nosek” pozwalający na regulowanie przylegania wyrobu, a także zaworki ułatwiające oddychanie.

Bardzo istotnym elementem jest odpowiedni filtr węglowy, którego zadaniem jest neutralizowanie szkodliwych substancji w formie gazowej. Dostępne są filtry N99, HEPA oraz FFP3. Oznaczenia te określają skuteczność wyłapywania cząsteczek pyłów zawieszonych, bakterii, benzopirenu, pierwotniaków czy komórek grzybów. Zasadniczo im wyższe wartości (oznaczenia) posiada filtr, tym lepiej. Dobrze jest też zwrócić uwagę na certyfikaty filtrów, którymi oznaczone są maski. Najlepiej, aby były one wydane przez niezależne instytucje certyfikujące. Zazwyczaj spotyka się certyfikaty europejskie, takie jak: FFP1, FFP2 i FFP3 (w przypadku półmasek filtrujących) oraz P1, P2, P3 (w filtrach), a także amerykańskie, w tym N95, N99 i N100.

PODZIEL SIĘ: